SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Šport

Dačovolomský šport začal písať svoju históriu v roku 1951. Z iniciatívy vtedajšieho poslanca Národného zhromaždenia v Prahe za Stranu národnej obrody Pavla Ratkovského vznikla na jeseň 1951 telovýchovná organizácia. Na jej činnosť zabezpečil z KNV v Banskej Bystrici 100. tis. korún. Z členského preukazu p. Jána Križana sa dozvedáme, že telovýchovná organizácia mala názov Sokol JRD Dačov Lom. Jej predsedom bol Ján Dorotin, tajomníkom Ján Bobiš.

Na jar 1952 začali členovia jednoty za spolupráce ostatných občanov v Dolnom Lihovci s úpravou plochy a svahov futbalového ihriska, ktorý je stánkom futbalistov dodnes. Všetky práce boli vykonané ručne, bez použitia mechanizmov. Organizovaná telovýchovná činnosť bola v roku 1957 prerušená, obnovená bola až v roku 1968.  
Do roku 1976 účinkovala pod názvom Telovýchovná jednota Sokol Dačov Lom, potom prijala názov Telovýchovná jednota Družstevník Dačov Lom.

Rovnako ako prvá TJ, mala v počiatku len futbalový oddiel, neskoršie k nemu pribudli stolnotenisový, šachový 
a turistický, v ktorom pôsobila i skupina lyžiarov a bez oddielu pôsobili ľahkí atléti. Jednu sezónu v majstrovskej súťaži pôsobil i volejbalový oddiel.

Pri vzniku futbalového oddielu káder mužstva tvorili dvadsaťroční a mladší futbalisti. Vzťah, aký mala táto generácia k dačovlomskému futbalu môže poslúžiť ako príklad súčasnej i budúcim generáciám futbalistov.

Od roku 1991organizuje TJ  futbalové turnaje, ktoré sa poriadajú ako Memoriál Ľubomíra Sedlačeka, hráča, ktorý v roku 1990 tragicky zahynul.

Súčasný káder mužstva:

Brankári - Veľkov Pavel, Slávik Pavel
Obrana - Matejkin Jaroslav, Tomajka Peter, Petkov Peter, Jelcha Norbert, Zvara Vladimír
Záloha - Kubolek Radko, Odaloš Ondrej, Mitter Peter, Oláh Patrik, Chovan Peter,Bariak Ján, Drozd Dušan
Útok - Zuzin Ľubomír, Sásik Ján, Mitter Matej, Poliak Daniel, Baláž Vratko, Halama Martin